Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś
Ciekawostki 244 kk jazda na zakazie

244 kk jazda na zakazie prowadzenia pojazdów

Data publikacji 2 października 2023


Artykuł 244 Kodeksu karnego w Polsce nie dotyczy jazdy na zakazie prowadzenia pojazdów. Moje wcześniejsze odpowiedzi dotyczyły naruszenia tajemnicy korespondencji.

Jeśli chodzi o jazdę na zakazie prowadzenia pojazdów w Polsce, odpowiednie przepisy znajdują się w Kodeksie karnym drogowym, a konkretnie w artykule 180a:

Art. 180a. Kto kieruje pojazdem mechanicznym wbrew zakazowi sądowemu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jazda na zakazie prowadzenia pojazdów jest więc przestępstwem i jest karalna. Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym z środków karnych, które sąd może nałożyć na sprawcę pewnych przestępstw drogowych, takich jak prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Jeśli osoba, na którą nałożono taki zakaz, złamie go i zostanie przy tym złapana, może zostać ukarana zgodnie z powyższym artykułem.

Jakie są kary za prowadzenie pod wpływem?

• Brak alkoholu lub niewielka jego ilość: Jeśli w organizmie kierowcy jest mniej niż 0,2 promila alkoholu, nie naraża się on na konsekwencje prawne.

• Niewielkie stężenie alkoholu: Przy stężeniu alkoholu od 0,2 do 0,5 promila kierujący popełnia wykroczenie. Może to skutkować:

  • grzywną w przedziale od 50 zł do 5 000 zł,

  • aresztem do 30 dni,

  • zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat,

  • nałożeniem 10 punktów karnych.

Znaczne stężenie alkoholu:

Jeśli w organizmie kierowcy jest więcej niż 0,5 promila alkoholu, popełnia on przestępstwo. Grozi za to:

  • grzywna, której wysokość jest ustalana w oparciu o dochody sprawcy, lub kara ograniczenia wolności, a w skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do 2 lat,

  • zakaz prowadzenia pojazdów (różnych kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

  • obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 000 zł do 60 000 zł.

Warto pamiętać przy zatrzymaniu, by nie tracić głowy i postępować racjonalnie. Należy zadzwonić do adwokata, który specjalizuje się w takich zdarzeniach i ma doświadczenie w kwestiach prowadzenia pod wpływem alkoholu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?