Kluczowe aspekty skutecznej obsługi technicznej nieruchomości
Data publikacji 26 stycznia 2024
Stan techniczny nieruchomości wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ludzi korzystających z obiektu, ale również na jego wartość rynkową. Obsługa techniczna nieruchomości jest kompleksową usługą obejmującą wiele różnorodnych, często skomplikowanych, czynności. W artykule przyjrzymy się dokładnie utrzymaniu technicznym obiektów i omówimy jego najważniejsze aspekty.
Obsługa techniczna nieruchomości – co kryje się pod tym pojęciem?
Utrzymanie techniczne nieruchomości jest złożonym procesem, który obejmuje wiele zadań mających na celu poprawę profilu bezpieczeństwa na terenie obiektu, a także zagwarantowanie zachowania ciągłości usług w nim świadczonych. Do najważniejszych czynności zaliczyć można m.in.:
-
projektowanie i montaż instalacji (np. elektrycznych, hydraulicznych, wodno-kanalizacyjnych),
-
wdrażanie instalacji teletechnicznych (np. systemów alarmowych, monitoringu wizyjnego),
-
prace związane z dostosowaniem obiektu do aktualnych wymogów przeciwpożarowych,
-
zarządzanie efektywnością energetyczną,
-
planowanie i realizację remontów oraz modernizacji w obiekcie,
-
naprawy i konserwacje instalacji i elementów infrastruktury,
-
wykonywanie przeglądów technicznych.
Celem obsługi technicznej nieruchomości jest nie tylko poprawa funkcjonalności i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników obiektu, ale także zachowanie wartości rynkowej budynku. Aby spełnić te cele, konieczne jest utrzymanie wszystkich systemów i urządzeń w dobrym stanie technicznym, poddawanie ich regularnym przeglądom, szybkie usuwanie awarii i prowadzenie bieżącej konserwacji.
Komu powierzyć obsługę techniczną nieruchomości komercyjnej?
Rolą każdego właściciela lub zarządcy obiektu komercyjnego jest zadbanie o wszystkie aspekty obsługi technicznej budynku. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędna jest fachowa wiedza z zakresu zarządzania nieruchomościami, odpowiednie zaplecze w postaci nowoczesnego sprzętu i narzędzi cyfrowych, a także wykwalifikowany personel z odpowiednimi uprawnieniami, takimi jak uprawnienia budowlane, elektryczne itp.
To najważniejsze powody, dla których zarządcy obiektów decydują się na współpracę z partnerami wyspecjalizowanymi w obsłudze technicznej nieruchomości. Ofertę jednej z takich firm znaleźć można na stronie https://serwis-techniczny.impel.pl/obsluga-techniczna-nieruchomosci/.
Czy istnieją standardy w zakresie obsługi technicznej obiektów komercyjnych?
Podmiot zewnętrzny, któremu powierza się utrzymanie techniczne nieruchomości, powinien działać wg określonych procedur, przestrzegać terminów przeglądów i niezwłocznie reagować na pojawiające się awarie. Wszystko to przekłada się na bezpieczeństwo i zadowolenie osób korzystających z obiektu oraz na zachowanie wartości rynkowej nieruchomości.
W przypadku projektowania, wdrażania i montowania instalacji w obiektach, należy przestrzegać wszelkich obowiązujących norm i standardów technicznych. Należy uwzględniać również zasady bezpieczeństwa, a także specyfikę obiektu i sposób jego użytkowania.