Strona główna
Porady
Tutaj jesteś
Porady Jak inwestować w srebro

Jak inwestować w srebro?

Data publikacji 12 maja 2023

Srebro, jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych metali szlachetnych już od wielu lat traktowany jest jako kruszec z bardzo dużym potencjałem inwestycyjnym. W jaki sposób najlepiej inwestować w srebro? Sprawdźmy to.

Podstawowe informacje o srebrze

Inwestycje w srebro cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów na całym świecie. Duży potencjał inwestycyjny tego metalu wynika w głównej mierze z faktu, że w ciągu roku wydobycie przewyższa piętnastokrotnie wydobycie złota, co pozwala traktować srebro jako inwestycje relatywnie stabilną, odporną na duże skoki cenowe. 

Srebro to jednak przede wszystkim metal wykorzystywany w przemyśle, który pochłania w praktyce 50% całego światowego wydobycia. Duża elastyczność, wysoki współczynnik odbicia światła i powszechna dostępność sprawia, że jest to metal niezbędny w branży motoryzacyjnej, branży nowoczesnych technologii, fotografii czy fotowoltaice. 

Warto jednak pamiętać, że srebro to także metal szlachetny stanowiący jeden z najczęściej wybieranych produktów inwestycyjnych, który wnosi stabilność do portfela inwestycyjnego i zapewnia odpowiednią dywersyfikację inwestycji. Jak inwestować w srebro? Na ten moment powszechnie stosuje się dwa warianty. 

Fizyczna inwestycja w srebro

Pierwszą, najlepiej znaną formą inwestycji w metale szlachetne jest ich fizyczny zakup. Realne posiadanie srebra w postaci sztabek czy monet pozwoli na wykorzystanie ich w krytycznych sytuacjach. Jak kupić sztabkę srebra? Dystrybucją takich produktów zajmują się oficjalne podmioty, takie jak Mennica Skarbowa. Srebrne monety swoją wartość zyskują poprzez wagę. Przykładowo jedna srebrna moneta o wadze jednej uncji kosztuje obecnie około 130 złotych. Sztabki natomiast występują w wariantach 100-gramowych, półkilogramowych oraz kilogramowych. Sztabki również są dystrybuowane przez oficjalne kanały skarbowe, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać takiego zakupu indywidualnie, od innego inwestora

Wydawać by się mogło, że fizyczny zakup srebra to zdecydowanie najlepszy sposób na gromadzenie alternatywnych oszczędności. Warto jednak wziąć pod uwagę takie kwestie jak potencjalny problem ze zbyciem i długoterminowy charakter takiej inwestycji. Czy zatem spekulanci lub osoby o bardzo krótkim horyzoncie czasowym inwestycji również mogą zainwestować w srebro?

Inwestycje wirtualne w srebro

Inna, znacznie popularniejsza forma inwestycji w ten kruszec to etf srebro, które jest dostępne za pośrednictwem platform transakcyjnych polskich brokerów. Fundusze notowane na giełdzie to produkty inwestycyjne, które podążają za kursem srebra, replikując wartość i zapewniając taką samą ekspozycję na zmiany cenowe, co zwykły surowiec. ETFy to zdecydowanie najtańszy sposób na inwestycje w srebro, co pozwoli nam cieszyć się potencjałem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. 

Istnieje także inna forma inwestowania w srebro, za pomocą akcji spółek wydobywczych lub funduszy notowanych na giełdzie. W pierwszym wariancie rola inwestora ogranicza się do zakupu akcji spółek, których przedmiotem działalności jest właśnie wydobycie srebra. W Polsce wydobycie srebra to poboczna działalność dużych grup wydobywczych dlatego szukając odpowiedniej inwestycji, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rynek amerykański, w którym bez problemu znajdziemy spółki notowane na największych parkietach, które zajmują się tylko wydobyciem srebra. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?