Strona główna
Porady
Tutaj jesteś
Porady Fundusze ETF

Fundusze ETF biją kolejne rekordy popytu – co stoi za ich popularnością?

Data publikacji 12 października 2022

Inwestycja w fundusze ETF to korzystny wybór dla inwestorów, którzy liczą na stabilność i dywersyfikację. W ostatnich latach ich popularność gwałtownie rośnie – co sprawia, że cieszą się one tak dużym popytem?

Łączna wartość inwestycji w fundusze ETF przekroczyła 1 bilion dolarów

Mimo że fundusze ETF są dostępne na rynku stosunkowo krótko – dopiero od 1993 roku na amerykańskiej giełdzie i od 1999 roku w Europie – instrumenty finansowe z tej kategorii szybko zdobyły spore uznanie inwestorów. Ich największe zalety to prostota, niższe opłaty w stosunku do standardowych funduszy, a także elastyczność porównywalna z obrotem zwykłymi akcjami spółek giełdowych. Jednocześnie ETF-y są prostym sposobem na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego – większość z nich odwzorowuje kurs indeksów, które zbierają dziesiątki lub setki firm z danego rynku czy sektora. Dzięki temu poziom zysków (i potencjalnych strat) jest dostosowany do ogólnej sytuacji na giełdzie, co przekłada się na stabilny wzrost w korzystnych okresach i stosunkowo niewielkie spadki w czasie kryzysu lub korekty.

Fundusze ETF zyskały na popularności szczególnie w ostatnich latach. W 2021 roku łączna wartość inwestycji w tego typu instrumenty na całym świecie wyniosła aż 1,22 miliarda USD – to o 72% więcej niż w 2020. Za większość tej sumy (902 mld) odpowiadają fundusze skupione na amerykańskiej giełdzie, za którymi plasują się ETF-y z Europy i Azji z wynikami odpowiednio 190 i 88 miliardów USD.

Czym charakteryzują się fundusze ETF?

Działanie ETF-ów łączy koncepcję inwestycyjnych funduszy wzajemnych ze standardowym obrotem giełdowym. Główną cechą wspólną z funduszami jest sama idea działania takiego instrumentu finansowego: jego skład może być wybierany przez osoby i instytucje lub automatycznie odwzorowywać wybrany indeks. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku zwykłych funduszy wzajemnych inwestorzy kupują i sprzedają „koszyki” określonych aktywów. Wymiana udziałów jest jednak znacznie wygodniejsza ze względu na fakt, że można nimi handlować w ramach zwykłych transakcji na giełdzie.

Aby uzyskać łatwy dostęp do funduszy nie tylko z warszawskiej GPW, lecz także zagranicznych rynków, warto postawić na oferty firm skupiających się na profesjonalnym wsparciu dla inwestorów. Jedną z nich jest duński bank Saxo, który działa także jako broker ETF umożliwiający obrót tysiącami funduszy tego typu.

Fundusze ETF a dywidendy

Omawiając zasady funkcjonowania funduszy inwestycyjnych typu ETF, nie można pominąć kwestii dywidend. W wielu z nich znajdują się akcje spółek, które regularnie przekazują część dochodów inwestorom. Osoby dysponujące udziałami w tego typu funduszach również mogą ich skorzystać, jednak przebiega to w nieco inny sposób. Warto przede wszystkim pamiętać, że terminy wypłat od firm mogą być bardzo różne, a pojedynczy ETF może gromadzić dziesiątki, a nawet setki spółek. Dokładne odwzorowanie harmonogramu wypłat byłoby zatem dość kosztowne, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromną liczbę inwestorów, którzy mają w swoim portfelu udziały w funduszach typu ETF. Z tego względu, aby ograniczyć opłaty za przetwarzanie transakcji, w przypadku ETF-ów zyski z dywidend są przeważnie kumulowane. Następnie zostają one wypłacone sumarycznie, w wysokości odpowiadającej przychodom z poszczególnych akcji – najczęściej następuje to raz w roku, według umowy danego funduszu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?