misiasty.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, modzie i domu.

Dom i ogród

Klimatyzacja split – jak działa i jakie są jej możliwości?

Klimatyzacja split – jak działa i jakie są jej możliwości?

Klimatyzatory mogą mieć bardzo zróżnicowaną postać. Wybierając urządzenie przeznaczone do własnego domu można się spotkać m.in. z klimatyzatorami typu Split. Jednostki te nie tylko mają dość specyficzną konstrukcję, ale też mogą pracować w wielu różnych trybach.

Oczekiwania a rzeczywistość

Gdyby zadać sobie pytanie, czego użytkownik oczekiwałby od dobrego systemu chłodzącego, odpowiedzi na nie byłyby różne. Dla niektórych osób kwestią kluczową jest wydajność chłodzenia, dla innych jego funkcjonalność, a dla jeszcze innych mobilność. O klimatyzatorach split można powiedzieć jedno: nie są one mobilne i nie można ich przenosić z miejsca w miejsce. Mimo to, zapewniają one optymalną siłę chłodzenia i co najważniejsze – mogą schłodzić cały dom. Jak zatem działa ten niezwykły system i na czym on polega?

Zasada działania

Niezależnie od swej konstrukcji, klimatyzacja split działa zawsze tak samo. Sprzęt ten składa się z części zewnętrznej, która umieszczona jest na ścianie lub elewacji budynku, a także z części wewnętrznej, którą montuje się wewnątrz pomieszczenia. Co ciekawe, mimo dość ujednoliconej zasady działania, klimatyzacja ta może mieć bardzo zróżnicowaną formę. Hitem ostatnich lat są np. klimatyzatory o ciekawych walorach dekoracyjnych, które ładnie implementują się z konkretną aranżacją wnętrza. W urządzeniach typu Split konstrukcja modułu wewnętrznego może być bardzo zróżnicowana. Klimatyzator wewnętrzny może mieć konstrukcję kanałową, sufitową lub najprostszą z możliwych, czyli ścienną.

Więcej informacji: https://klimatyzuj.pl/zestawy-split/

Jeszcze więcej możliwości

Konstrukcja split daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wydajność chłodzenia. Za pomocą klimatyzatora można z łatwością schłodzić do dziewięciu pomieszczeń. Mowa tu oczywiście o konstrukcjach typu Multisplit, w których jeden agregat obsługuje aż kilka jednostek wewnętrznych. Co ważne, nie muszą być to jednostki o tej samej mocy! Za pomocą agregatu można schłodzić pomieszczenie zarówno w dużym salonie, jak i w małej kuchni. Dzięki automatyzacji system ten może być obsługiwany za pośrednictwem smartfonu lub tabletu, z poziomu których użytkownik może włączać klimatyzację tylko tam, gdzie jej praca jest faktycznie potrzebna.

Zużycie energii – mit czy rzeczywistość?

Już na pierwszy rzut oka widać, że klimatyzacja split może mieć jedną, istotną wadę. Mowa tu oczywiście o dużym zużyciu energii przez agregat i wewnętrzne urządzenia schładzające. Trzeba jednak pamiętać, że tak duży pobór mocy ma miejsce jedynie wówczas, gdy urządzenie obsługuje jednocześnie wszystkie pomieszczenia. Jeśli agregat zasila jedynie jeden lub dwa moduły wewnętrzne, to zużycie to jest zdecydowanie mniejsze. Warto też podkreślić, że w takim wariancie zużycie energii przez pojedyncze urządzenie jest zdecydowanie mniejsze, niż zużycie energii przez jeden duży, mobilny klimatyzator przenośny, który może jednocześnie schłodzić dwa pomieszczenia. Ulokowanie każdego modułu wewnętrznego w jednym pomieszczeniu daje dużo większe oszczędności.

Konserwacja i czyszczenie

Niezależnie od tego, jak skonstruowana jest klimatyzacja split, jej czyszczenie i konserwacja wygląda zawsze tak samo. Obowiązkiem serwisanta jest dokładne wyczyszczenie klimatyzatora, wymiana czynnika chłodzącego, a także sprawdzenie bieżącego stanu technicznego urządzenia. Jeśli użytkownik posiada wariant Multisplit, to konieczny będzie serwis wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu. Klimatyzatory split to konstrukcje odpowiednie dla dużych domów i mieszkań. Wyróżnia je duża moc chłodnicza i prosta obsługa.

Udostępnij