misiasty.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, modzie i domu.

Dom i ogród

Kwiaty idealne do łazienki

Kwiaty idealne do łazienki

Projektanci wnętrz zgodnie twierdzą, że rośliny dodają klasy i stylu całemu wnętrzu. I o ile są one oczywistością, jeśli chodzi o takie pomieszczenia jak kuchnia, sypialnia czy też salon, to jednak na umieszczenie ich w łazience wciąż decyduje się mała liczba osób. Czy są takie gatunki kwiatów, które sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie problemem jest ograniczona ilość światła oraz duża wilgotność powietrza?

Zobacz także: Najlepsze gatunki kwiatów do kuchni

Kwiaty idealne do łazienki

Osoby zastanawiające się, jakie kwiaty do łazienki sprawdzą się najlepiej, z pewnością ucieszą się z faktu, że wybór jest naprawdę szeroki. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym wybrane rośliny doskonale będą czuły się w tym pomieszczeniu. Z pewnością do łazienki warto wybierać te rośliny, które dobrze czują się w wilgotnych wnętrzach. Warto pamiętać o tym, by kwiaty w łazience ustawiać z daleka od środków chemicznych, których opary mogą niekorzystnie wpływać na ich rozwój. Pomimo tego że kwiaty łazienkowe z reguły uwielbiają wilgoć, jednak sprzyja ona rozwojowi chorób grzybiczych. Dlatego też warto łazienkę regularnie wietrzyć i umiarkowanie podlewać kwiaty.

W łazienkach z oknem warto unikać stawiania kwiatów na słonecznym stanowisku. Te gatunki roślin, które dobrze czują się w wilgotnym środowisku z reguły nie tolerują zbyt intensywnego światła.

Jeśli chodzi o kwiaty w łazience, to nie bez znaczenia jest ich odpowiednie ustawienie. Powinno być ono dobre nie tylko dla samych roślin, ale także dla użytkowników łazienki. Doniczki warto umieścić w takim miejscu, by nie były one potrącane przez osoby korzystające z pomieszczenia.

Jakie kwiaty do pomieszczeń bez okna sprawdza się najlepiej?

Problem pojawia się, kiedy łazienka pozbawiona jest okna. Większość roślin w takich warunkach nie będzie czuła się najlepiej. W takiej łazience warto zapewnić roślinom sztuczne oświetlenie, wybierając lampy z energooszczędnymi diodami. Warto zadbać o to, by światło padało na rośliny z wysokości około pół metra przez około 10 godzin na dobę. To, jakiej intensywności powinno być naświetlenie, uzależnione jest od wymagań danego gatunku rośliny. Te rośliny, które odporne są na częste zmiany miejsca, można z ciemnej łazienki przestawiać raz na jakiś czas do jasnych, słonecznych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy salon.

Kwiaty idealne do łazienki –przykłady

Jeśli chodzi o kwiaty, które doskonale sprawdzą się w łazience, to powinny być to odmiany preferujące zacienione i wilgotne stanowiska. Taką rośliną jest skrzydłokwiat, który doskonale czuje się w łazienkach i z reguły bardzo intensywnie w nich rozkwita. Kwiatem wartym uwagi z pewnością jest także anturium, które preferuje wilgotne podłoże oraz rozproszone, przytłumione światło. Rośliną, która z pewnością spodoba się osobom początkującym, jest zamiokulkas. Jest to kwiat, który doskonale radzi sobie z suszą i niedoborem światła. W łazience doskonale będą się czuły także różnego rodzaju paprocie – w ich przypadku trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny wyjątkowo wrażliwe na przenoszenie.

Udostępnij