misiasty.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, modzie i domu.

Ciekawostki

Poznaj 3 sposoby na poprawienie jakości snu

Poznaj 3 sposoby na poprawienie jakości snu

Każdy z nas kiedyś usłyszał słowa: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dbanie o zdrowie przede wszystkim kojarzy się nam ze zbilansowaną dietą oraz regularnym wysiłkiem fizycznym. Warto jednak w aspekcie zdrowia wziąć pod uwagę także rolę snu, która często zostaje przez nas pomijana. W poniższym artykule przedstawiamy 3 sposoby na to, jakie metody stosować by skutecznie zadbać o swój wypoczynek.

Po pierwsze: światło

Człowiek przystosowany jest do życia według określonego cyklu. Organizm ludzki dąży do funkcjonowania według wypracowanych schematów, by oszczędzać energię na ważne procesy dziejące się w danej chwili. Warto więc wykorzystać tę wiedzę do wprowadzenia trybu funkcjonowania, który pomoże nam poprawić jakość snu. Istotnym elementem cyklu doby jest zmiana oświetlenia. Gdy słońce znika z horyzontu – naturalną konsekwencją jest to, że robimy się zmęczeni i szykujemy się do „zamykanie” dnia. Światło jest więc czynnikiem regulującym nasze pobudzenie. Jeśli masz problemy z zasypianiem – zwróć uwagę na to, czy zadbałeś o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Godzinę przed snem odizoluj się od sztucznych źródeł światła, takich jak ekrany telefonów i skup się na osiągnięciu stanu wyciszenia. Jeśli źródło światła dobiega z otoczenia, użyj rolet lub ciemnych zasłon.

Ogranicz liczbę bodźców

Zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” – liczba otaczających Cię bodźców nie sprzyja jakości snu. Natłok rzeczy, a nawet myśli – może powodować rozdrażnienie i nieumiejętność skutecznego uspokojenia. Aby temu przeciwdziałać, spróbuj przed położeniem się do łóżka oczyścić przestrzeń dookoła z niepotrzebnych przedmiotów. Przydatne w odzyskaniu kontaktu z samym sobą mogą być także techniki relaksacyjne takie jak np. trening autogenny lub medytacja, które pozwolą na zlikwidowanie rozproszenia.

Twoja wygoda ma znaczenie

Często natłok obowiązków sprawia, że kładąc się do łóżka nie chcemy już dbać o nic więcej. Pragniemy po prostu wyłączyć się z funkcjonowania, co nie zawsze pokrywa się ze snem dobrej jakości. Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy wypoczynek – spróbuj się przemóc i zadbaj o detale. Kluczowe jest przede wszystkim podłoże, na którym śpisz. Pościel materac tak, byś w nocy nie musiał go poprawiać. Wycisz dźwięki, które mogą Cię obudzić. Zwróć też uwagę na poduszkę, na której spoczywa Twoja głowa. Ważne, by była ona dostosowana do Twojego ciała i by jej poszewka nie była wykonana z drażniących materiałów. Przykłady różnorodnych poduszek wartych uwagi znajdziesz między innymi na stronie https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/. Zadbaj też o to, by Twoja pościel była świeża aby uniknąć alergii spowodowanej roztoczami i zmniejszyć ryzyko obudzenia się z powodu kataru.

Udostępnij