Strona główna
Porady
Tutaj jesteś
Porady brzoza karłowata

Brzoza karłowata w ogrodzie

Data publikacji 23 maja 2022

Piękny ogród jest najczęściej wynikiem starannego planowania oraz wielu lat skrupulatnie wykonywanych w nim prac. Odpowiedni dobór roślin sprawia, że końcowy efekt wizualny sprawia wrażenie niesamowitej pomysłowości samej matki natury. W końcu ogród to nie tylko ładnie ułożone ozdoby i trawa – to także zjawiskowe kontrasty, które przyciągają uwagę odwiedzających ludzi.

Zobacz także: Jak przesadzać kwiaty?

Brzoza karłowata – co to?

Brzozy karłowate to krzewy z rodziny brzozowatych, które charakteryzują się stosunkowo powolnym wzrostem i niewielkimi rozmiarami. Posiada niemal okrągłe liście, które zakończone są dookoła ząbkowane. Kolor liści latem jest zielony, ale najpiękniej wyglądają jesienią, gdyż wtedy przyjmują barwę pomarańczową, a nawet czerwoną. Roślina ta nie przekracza zwykle wysokości około jednego metra, więc jest świetnym dodatkiem nawet do niewielkiego ogrodu. Popularnym sposobem jest szczepienie brzozy karłowatej na drzewach z tej samej rodziny, na przykład na brzozie brodawkowatej.

Brzozy karłowate na pniu

Dosyć popularnym sposobem hodowania brzozy karłowatej jest tak zwane szczepienie ich na pniu. W takim przypadku odpowiednio przygotowaną sadzonkę brzozy karłowatej umieszcza się między innymi w rozciętych miejscach drzewa, dzięki czemu rośliny łączą się. Wygląda to tak, jakby mniejsza roślina (w tym przypadku krzew) wyrastała z większej (najczęściej drzewa).

Sposoby szczepienia na pniu

Szczepienie jednej rośliny w drugiej nie jest pomysłem nowym, jest znane ludzkości od bardzo dawna. Można dzięki takiemu zabiegowi połączyć właściwości dwóch gatunków roślin. Szczepienie na pniu często stosowane jest w przypadku krzewów ozdobnych, ale także owocowych.

Najprostsze metody szczepienia polegają na odkryciu powierzchni dwóch łodyg i zetknięciu ich ze sobą. Dzięki temu rośliny łączą się ze sobą, a ich właściwości ulegają wymieszaniu. Dla przykładu owoce mogą być mniej kwaskowe w smaku. Bardziej skomplikowane metody polegają między innymi na:

– umieszczaniu szczepionej rośliny w klinie utworzonym z gałęzi
– przyłożenie rośliny do młodej odnogi do gałązki w miejscu w którym zdrapana jest kora
– włożenie sadzonki pod naciętą korę

Wszystkie powyższe połączenia mają taki sam cel, czyli doprowadzić do tego, by zaszczepiana odnoga połączyła się z drzewem.

Idealny efekt wizualny

W przypadku roślin ozdobnych szczepienie na pniu pozwala na nagłą zmianę kolorów i kształtów na powierzchni jednego drzewa. Efekt końcowy dobrze zaplanowanej kompozycji może wprawić w osłupienie. Większość osób nie zna się na tajnikach ogrodnictwa, więc będą żyły w przekonaniu, że to wynik naturalnych i samoczynnych procesów występujących w przyrodzie. Jedynie ogrodnik będzie w posiadaniu prawdziwej wiedzy na temat prawdziwego sposobu, jakim niecodzienne połączenie zostało uzyskane. Brzoza karłowata to idealny przykład na to w jaki sposób można zaplanować zaszczepienie krzewu na powierzchni drzewa. W końcu czego się nie robi, żeby móc nacieszyć oko widokiem własnoręcznie ozdobionego ogrodu – idealnego miejsca dla odrobiny relaksu.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?