Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród przesadzanie kwiatów

Jak przesadzać kwiaty?

Data publikacji 6 lipca 2022

Kwiaty doniczkowe stanowią piękną dekorację i wpasowują się do każdego stylu wnętrza. Mogą stanowić idealne dopełnienie parapetu, jak i zaznaczać się jako odrobina kolorowego kontrastu na meblach. Jak je traktować po zakupie? Przesadzać czy też nie? Oto kilka przydatnych informacji.

Zobacz także: Brzoza karłowata w ogrodzie

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy przesadzanie kwiatów zaraz po zakupie to dobre rozwiązanie i czy w ogóle trzeba to robić. Odpowiedź zwykle brzmi: tak. Producenci kwiatów ozdobnych zwykle rozsadzają rośliny do niewielkich, jednorazowych osłonek, których zadaniem jest jedynie umożliwienie transportu. Żeby kwiat mógł rosnąć należy przesadzić go do innej, większej doniczki, która zapewni dostateczną ilość miejsca dla systemu korzeniowego.

Wato mieć na uwadze, że w okresie jesienno-zimowym roślin nie wolno przesadzać od razu po przyniesieniu do domu. Kwiaty źle znoszą zmianę otoczenia, a zanim trafią na półkę w sklepie przewożone są autem dostawczym oraz przetrzymywane w magazynie, później przenoszone są ze sklepu przez nabywcę do miejsca docelowego. Najlepszym sposobem jest pozwolenie roślinie na aklimatyzację w warunkach domowych, a dopiero po tym procesie zabieranie się za jej przesadzenie.

Odpowiednia ziemia

Często popełnianym błędem jest wybieranie nieodpowiedniej ziemi. Wykorzystanie dostępnej pod ręką ziemi ogrodowej może przysporzyć wielu problemów, bo podłoże takie często zawiera patogeny, które potrafią osłabić, a nawet zabić osłabioną przesadzaniem roślinę. Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniego podłoża do typu rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć pewność, że ziemia posiada prawidłową kwasowość oraz potrzebne składniki mineralne.

Jak przesadzić kwiaty?

Samo przesadzanie kwiatów jest pracą bardzo banalną, ale i tutaj trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze przy wkładaniu rośliny do nowej doniczki należy zwrócić uwagę, żeby korzenie nie były wygięte ku górze. Drugim aspektem jest ubijanie podsypywanego podłoża. Powinno być ono delikatnie zbite, a nie ubite na twardo. Roślina powinna być osadzona stabilnie, ale także mieć możliwość rozbudowywania systemu korzeniowego. Ziemia powinna kończyć się ok. 1 – 2 cm od górnej krawędzi donicy. Jeśli ten warunek został spełniony, to podczas podlewania woda nie będzie się wylewała bokami.

Dla pewności

Każda roślina lubi nieco inne warunki do rozwoju i prawidłowego wzrostu, dlatego przed przesadzaniem, a nawet jeszcze przed zakupem warto nieco poczytać na temat tego, jakie stawia wymagania przed swoim przyszłym hodowcą. Poznając zasady przesadzania wybranego przez siebie kwiatu, można przy okazji dowiedzieć się jaki sposób podlewania lubi i czy lepiej delikatnie go przesuszyć, czy też raczej mocno podlewać i co jakiś czas usuwać nadmiar wody. Trzeba mieć na uwadze, że rośliny ozdobne, którymi dekoruje się mieszkania pochodzą z różnych zakątków globu i dlatego mają prawo być przystosowanymi do skrajnie różnych warunków panujących dookoła nich. Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami warto trochę się z nimi poznać.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?