Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród papryczka w doniczce

Papryczka w doniczce – cenne porady dotyczące uprawy

Data publikacji 23 maja 2022

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na uprawianie papryczki na balkonie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jaką papryczkę ozdobną niejadalną wybrać i jak poprawnie uprawiać ją w doniczce.

Zobacz także: Jak przesadzać kwiaty?

Jakie są najpopularniejsze odmiany papryczki balkonowej?

Producenci oferują wiele gatunków papryczek ozdobnych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby początkujące powinny w pierwszej kolejności postawić na niskie odmiany, które osiągają maksymalnie 50 cm wysokości. Najłatwiejsze w uprawie są odmiany, które nie wymagają cięcia i dodatkowego palikowania. Warto zwrócić uwagę również na zwarty system korzeniowy, czy też na długi okres owocowania. Należy wspomnieć o tym, że do wyboru są nie tylko słodkie, ale również bardzo ostre papryczki. Mowa tutaj oczywiście o popularnych papryczkach chili, jalapeno i pepperoni. Jeżeli chodzi o słodkie odmiany to warto wybrać Lubega Mini Red F1 albo Marta Polka. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również odmiana Sakura, Midi-Red F1. Do najpopularniejszych ostrych papryczek można z kolei zaliczyć Apache F1, Habanero Lemon i Hot Carrot.

Jak przygotować papryczkę na balkon?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że papryczka w doniczce jest oczywiście gatunkiem ciepłolubnym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w naszych warunkach klimatycznych można ją uprawiać jedynie z rozsady. Nasiona papryki najlepiej wysiewać na przełomie lutego albo marca. Osoby początkujące na start powinny wybrać niewielkie doniczki o średnicy około 10 cm. Na dnie doniczki muszą znajdować się oczywiście odpowiednie otwory drenażowe. Wynika to oczywiście z tego, że papryka ozdobna niejadalna i jadalna nie znosi stojącej wody. Dobrym pomysłem jest również na dnie wsypanie warstwy drenażu. W zadaniu tym pomóc może keramzyt albo drobne kamyki. Doniczkę z wysianymi nasionami papryki najlepiej ustawić w dość słonecznym i ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 22-28°C. Dobrą praktyką jest przykrycie papryczek szkłem albo specjalną folią. W ten prosty sposób będzie można podnieść wilgotność powietrza. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto skorzystać z dobrodziejstwa własnej mini szklarni. Pamiętać należy oczywiście o systematycznym wietrzeniu i podlewaniu.

Jak wygląda podlewania i nawożenie?

Papryka ozdobna niejadalna jak powszechnie wiadomo bardzo lubi wilgoć. Pamiętać należy jednak o tym, że nie można przelać doniczki. Kluczem do sukcesu jest częste i umiarkowane podlewanie. W okresie kwitnienia wystarczy jeden litr wody dziennie. W bardzo gorące dni trzeba oczywiście zwiększyć ilość wody. W niektórych sytuacjach potrzeba nawet dwa litry wody. Warto wspomnieć również o tym, że do podlewania najlepiej nadaje się ogrzana woda. Zimna woda niestety będzie powodować opadanie kwiatów. W okresie wegetacji pamiętać należy również o systematycznym nawożeniu co 1-2 tygodnie. Godne uwagi są przede wszystkim płynne nawozy ekologiczne. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa także organiczny biohumus.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?