Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród Z czego składa się system odwadniający

Z czego składa się system odwadniający? Działanie i budowa drenażu

Data publikacji 7 czerwca 2023


Drenaż to niezwykle przydatny system, który pozwala na odwodnienie domu i ogrodu. Instalacja drenażowa jest lekka trwała i prosta w montażu. Zobacz, z jakich elementów składa się drenaż i dowiedz się, dlaczego warto mieć go na swojej działce.

Czym jest drenaż i do czego służy?

System odwadniający grunt, czyli drenaż, zbiera wodę zalegającą w ziemi i odprowadza ją do kanalizacji, rowu melioracyjnego lub zbiornika na wodę deszczową. Taki układ zabezpiecza teren przed podnoszeniem się stanu wód gruntowych i neutralizuje konsekwencje silnych opadów. Dzięki zastosowaniu drenażu grunt jest stabilny i mniej podatny na podmywanie, a teren w pobliżu fundamentów budynku pozostaje w nienaruszonym stanie. Za odprowadzanie wody odpowiadają rury drenarskie i kształtki, które w połączeniu z akcesoriami tworzą trwały i skuteczny system drenażowy.

Z czego składa się system drenażowy?

Drenaż składa się z rur, które odwadniają grunt i zapobiegają zabagnieniu ogrodów lub zawilgoceniu piwnic. Rury drenażowe można podzielić ze względu na ich zastosowanie na:

  • rury z otworami – odsączają wodę z rynien lub ściągają ją z gruntu do zbiorników albo studzienek,

  • rury bez otworów – odpowiadają za odprowadzanie wody – często są wyposażone w filtr syntetyczny, a jego rodzaj należy dostosować do rodzaju gleby.

Niezbędnym elementem każdego systemu drenażowego są kształtki, które łącza układ odwadniający. Wśród elementów łączących wyróżnia się m.in.:

  • dołącznik drenarski – łączy rury lub kształtki innych systemów na przykład z rurami kanalizacyjnymi,

  • kolano drenarskie – pozwala na wykonanie zakrętu rurociągu poprzez łączenie elementów pod kątem prostym,

  • mufa drenarska – łączy dwa odcinki rury drenarskiej o takiej samej średnicy,

  • trójnik drenarski – tworzy rozgałęzienia układu, ma trzy gniazda łączące,

  • zaślepka drenarska – zamyka zakończenie rury.

Kształtki są wyposażone w specjalne zatrzaski, które zaciskają się na karbach rury i zapobiegają wysuwaniu się elementów.

Akcesoria do budowy drenażu

Rury i kształtki to podstawowe, jednak niejedyne elementy układu odwadniającego. Podczas układania systemu, pomocna okaże się geowłóknina. Służy ona do wykonywania warstw filtracyjnych wokół obsypki oraz do owijania rur. Układ drenażowy powinien zawierać studzienki, które pełnią funkcję rewizyjną lub osadnikową. Jeśli podziemny rurociąg rozsączający będzie się łączył z układem rynnowym na budynku, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie osadnika podrynnowego.

Wspomniane produkty umożliwią stworzenie kompletnego układu drenarskiego. Większość z tych elementów jest montowana na wcisk i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu budowa drenażu przebiega szybko i bezproblemowo. Odpowiednie rury drenarskie i kształtki można kupić na przykład w sklepie Rurex.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?