Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś
Biznes i finanse private banking

Co to jest private banking?

Data publikacji 23 maja 2022

W dzisiejszych czasach, gdy niemal wszyscy mają przynajmniej jeden rachunek bankowy, nie wyobrażamy sobie innego sposobu przechowywania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Wiadomo, że każdy chciałby mieć na koncie najlepiej sześć zer po jedynce. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na tak wysokie wpływy. Tymczasem wysokość środków zgromadzonych na rachunkach bankowych ma znaczenie, nie tylko biorąc pod uwagę zakupy, które możemy za nie zrobić, ale także liczy się z punktu widzenia obsługi bankowej. Klienci, którzy zgromadzili pokaźne oszczędności mogą bowiem liczyć w banku na specjalne traktowanie i szereg udogodnień, które nie są dostępne dla wszystkich. Czym jest private banking i kto może z niego skorzystać?

Zobacz także: Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i jak to zrobić?

Private banking co to jest?

Określenie private banking z języka angielskiego tłumaczone jest po prostu jako bankowość prywatna. Pod tym hasłem kryje się indywidualna obsługa bankowa dla klientów najbardziej zamożnych. Dla tej grupy posiadaczy rachunków bankowych dostępne są ekskluzywne formy współpracy oraz możliwości, z których nie mają szansy skorzystać przeciętni użytkownicy. W ten sposób bank wyróżnia i premiuje osoby, które powierzają mu do obsługi olbrzymie środki finansowe.

Private banking od jakiej kwoty?

By skorzystać z oferty prywatnej, trzeba mieć zgromadzone na rachunku naprawdę spore sumy. Istnieje minimalny próg, który jest wymagany, aby wpisać się w wąski krąg klientów mogących korzystać z luksusowej wersji prowadzenia bankowości. Private banking jest dostępy od kwoty 500 tysięcy złotych wzwyż. Do systemu prywatnego najczęściej przynależą właściciele firm i korporacji, rentierzy oraz inwestorzy. Elitarna grupa najbogatszych nie jest zbyt duża w skali ogółu klientów banków, więc o jej członków instytucje finansowe dbają z ogromnym zaangażowaniem i pietyzmem.

Czym obsługa VIP różni się od private banking?

Często pojęcie bankowości prywatnej jest mylnie rozumiane jako bankowość typu VIP. Nie są to jednak instytucje tożsame. Obsługa w segmencie premium tym różni się od segmentu prywatnego, że wcale nie wymaga aż tak dużych wpływów na konto. W zależności od banku oferty dla klientów VIP są dość zróżnicowane. Najczęściej kryterium, by skorzystać z obsługi dla VIP- ów również jest związane ze znaczną kwotą oszczędności, lecz jest to kwota rzędu 100-150 tysięcy złotych. W niektórych bankach nawet to nie jest wymagane, ponieważ bardziej liczą się regularne wpływy i brak potrąceń. Dla klientów typu VIP przywilejami są np. ubezpieczenia, programy rabatowe, dodatkowe pakiety medyczne czy pakiety assistance, porady inwestycyjne i wiele innych produktów, z których nie można skorzystać poza bankowością premiowaną. Bycie klientem VIP przydaje się na lotniskach lub w hotelach, gdzie można korzystać z szybszej, oraz bardziej kompleksowej pomocy.

Jakie korzyści daje bankowość prywatna?

Z kolei private banking to już usługi z najwyższej możliwej półki. W ramach usług tego rodzaju wyróżnieni klienci mogą spodziewać się efektywnego zarządzania finansami w skali krótkoterminowej oraz długoterminowej. Najzamożniejsi posiadacze kont bankowych mogą też liczyć na atrakcyjne pakiety depozytowo – inwestycyjne, kredytowanie na preferencyjnych warunkach, prestiżowe karty kredytowe, wszechstronną pomoc w zakresie operacji finansowych oraz prowadzonych działalności. Co ciekawe, najbogatsi zazwyczaj płacą mniej za produkty bankowe, obsługę kredytów i prowadzenie rachunku, aniżeli przeciętni użytkownicy.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?