Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś
Biznes i finanse ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i jak to zrobić?

Data publikacji 23 maja 2022

Nie da się zaprzeczyć temu, że większość kierowców kupuje używane samochody. Nic w tym dziwnego, w końcu stare modele po przejściach potrafią być nawet kilkunastokrotnie tańsze od pojazdów nowej generacji, które dopiero co opuściły fabrykę. Należy jednak pamiętać, że kupując samochód z drugiej ręki trzeba dopuścić się kilku ważnych formalności, z przerejestrowaniem pojazdu na czele. W końcu jeśli się tego nie zrobi, to formalnie samochód dalej należy do poprzedniego właściciela, co może prowadzić do wielu problemów prawnych.

Zobacz także: Na czym polega konto oszczędnościowe i czy warto je mieć?

Jak przerejestrować samochód po zakupie?

Przepisy oczywiście są zmienne, jednak na moment pisania tego artykułu kierowcy mają 30 dni od momentu zakupu na przerejestrowanie samochodu. Aby to zrobić trzeba najpierw zgłosić zmianę właściciela pojazdu do urzędu oraz poczekać aż sprzedawca zrobi to samo. Później trzeba upewnić się, że auto ma ważne ubezpieczenie OC, a jeśli tak nie jest, to podpisać nową umowę z ubezpieczycielem. Kiedy wszystko to zostanie zrobione, wreszcie można wziąć się za składanie wniosku o przerejestrowanie samochodu. Dokument można znaleźć zarówno w sieci, jak i otrzymać jego wzór bezpośrednio w urzędzie.

Wypełnienie wniosku wymaga jedynie podstawowych danych o kierowcy i pojeździe, takich jak imię i nazwisko, numer PESEL, marka samochodu, czy też jego pochodzenie. Następnie trzeba osobiście dostarczyć dokument do urzędu, mając przy sobie umowę sprzedaży, dowód płatności za pojazd, ubezpieczenie OC, tablice rejestracyjne oraz dowód osobisty. Warto tutaj wspomnieć, że współcześnie nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych pojazdu po poprzednim właścicielu jeżeli nie są one uszkodzone.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Skoro wiemy już ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu i jak odbywa się taka procedura, trzeba jeszcze omówić kwestię kosztów z nią związanych. Taka usługa urzędowa nie jest bowiem darmowa, dlatego kupując samochód trzeba upewnić się, że ma się odłożone pieniądze na przerejestrowanie. Tylko właśnie, ile kosztuje przerejestrowanie auta? Wszystko jest tu oczywiście zależne od przeprowadzanych w urzędzie procedur. Jeśli urzędnik musi tylko wydać kierowcy nowy dowód rejestracyjny samochodu oraz znaki legalizacyjne (naklejki), koszt przerejestrowania wyniesie zaledwie 67 złotych. Z kolei jeśli pojazd potrzebuje również nowych tablic rejestracyjnych, poza dłuższym czasem oczekiwania trzeba liczyć się też z ponad dwukrotnie większym kosztem usługi. Przerejestrowanie samochodu razem z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych kosztuje bowiem 180,50 złotych, choć w niektórych przypadkach może być tańsze.

Należy też wziąć pod uwagę, że niektórzy kierowcy chcą posiadać indywidualne tablice rejestracyjne, z wybranymi przez siebie znakami. Choć niewiele różnią się one od zwykłych tablic, to ich koszt wynosi aż 1000 złotych. Dlatego też mało kto decyduje się na taką inwestycję. Opcjonalne są też „żółte” tablice dla pojazdów zabytkowych. Zdecydować się na nie mogą właściciele zabytkowych aut, posiadających przynajmniej 25 lat. Koszt wydania takich tablic wynosi wówczas 100 złotych.

Redakcja misiasty.pl

Nasi redaktorzy to zespół pasjonatów z różnych dziedzin życia, gotowych dostarczyć Ci najbardziej wartościowe treści na naszym blogu ogólnotematycznym. Specjalizujemy się w tematach z zakresu biznesu, życia domowego, mody oraz ciekawostek, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Dzięki naszym artykułom możesz poszerzyć swoją wiedzę, znaleźć inspirację i odkryć nowe sposoby na poprawę jakości życia. Dołącz do naszej społeczności i czerp korzyści z naszych publikacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?